MAKROME SAKSILIK YAPIMI

Hem evlerimizin hem de bizlerin şu bunaltıcı ruh halinden sıyrılabilmesi ve evde kalınan günleri daha eğlenceli hale getirebilmek amacıyla yazdığım kendin yap serimize hız kesmeden devam ediyoruz. Sadece dört adet malzeme ile oldukça sıra dışı bir makrome saksılık yapmaya hazır mısınız?. Gerekli aşamaları ve dikkat çektiğim önemli noktaları takip ederek kısa süre içerisinde tamamlayacağımız bu ürün ile evlerimizde de baharın havasını , renk cümbüşünü ve kokusunu estirebiliriz. O zaman gelin aileniz ile birlikte makrome saksılığınızı yaparak evlerinizi renklendirmeye ve yeniden dekore etmeye başlayalım.

Farklı şeyler denemek, yeni ufuklara yelken açmak ve bir süredir monoton geçen hayatımıza renk katabilmek için çeşitli arayışlar içerisine girmiş durumdayız. Özellikle kasvetli olan ruhumuza bir nebzede olsa dokunacak, karabulut gibi üzerimize çöken bu kasvetli aurayı değiştirerek üzerimizde renk cümbüşü yaratacak hobiler edinmeye karar verdiyseniz doğru adrestesiniz demektir. Daha önce başladığım birbirinden tatlı, dikkat çekici ve en önemlisi el emeğim olan kendin yap serisine devam ediyorum. Sizde bu harika yolculukta benimle birlikte eğlenmek, aaaah neden olmuyor diye kendi kendine söylenmek ve defalarca denedikten sonra sonunda başardığınızda Everest tepesine çıkan ve zafere ulaşan bir dağcı gibi hissetmek istiyorsanız doğru adrestesiniz demektir. o zaman gelin bu harika dekoratif ürünü yapmaya başlayalım.

  Evet,  geldik bugünkü yapacağımız objemizi sizinle paylaşmaya.  Heyecanlı mıyız? Aslına bakarsanız olmalısınız. Çünkü bunu yazarken de yaparken de gereğinden fazla heyecanlandığımı ve sabırsızlandığımın altını kalın harfler ile çizmek isterim. Bugün hep beraber sürekli karşımıza çıkan ve ah keşke bende de olsa diye uzun uzun iç çektiğimiz daha doğrusu benim iç çektiğim doğayı evimize taşımamıza yardımcı olan, evlerimizin olmazsa olmazı saksılarımıza özel makrome saksılık yapacağız.

Bunun için yapmamız gereken ilk şey gerekli olan malzemeleri almak olacak. Kağıt kalemler hazır mı? Şaka şaka merak etmeyin uzun uzun bir liste vermeye ve sizi yormaya hiç niyetim yok. Makrome saksılığımızı yapmak içina gereken dört adet ürün var.

  • 3 milimetrelik makrome ipi
  •  Saksımızı asmak için kullanacağımız demir bir halka
  • Makas
  •  Saksımız

   Gerekli malzemeleri aldıktan makrome saksılık yapımına başlayabiliriz. İlk olarak 3 metre uzunluğunda  8 adet makrome  ipini  keserek  işe  başlıyoruz. İplerimizi kestikten sonra aldığımız  demir  halkalara  geçirerek her iki tarafın boyunu eşit olacak şekilde ayarlayalım. Eğer demir halka bulamadıysanız plastik halka kullanabilirsiniz. Ancak benim kendi fikrim plastik halka kullanacaksanız iki adet kullanmanız. Saksınızın ağırlığını ve boyutunu bilmediğim için tek bir halka ağırlığı kaldırmakta güçlük yaşayabilir. Tabi bu tamamen sizin tercihiniz. İplerimizi geçirdikten sonra zarif ve oldukça dikkat çekici bir görünüme sahip olması için sarma düğüm yapıyoruz. Peki sarma düğüm nasıl yapıyoruz. Görmenizin anlatmamdan daha etkili olduğunu düşündüğüm için aşağıdaki görselde yer alan aşamaları takip ederek makrome saksılığın  en heyecan verici kısmına geçiş yapıyoruz.

Sarma düğümümüzü hallettikten sonra makrome iplerini dörtlü gruplar haline getirerek kare düğüm yapma aşamasına geçiyoruz. Ancak bu aşamayı yapmadan önce dikkat etmenizi istediğim önemli bir nokta var. Yapacağımız bu kare düğüm saksımızı koyacağımız yer olacağı için boyutunu kullanacağımız saksıya göre ayarlamamız çok önemli. Aralardaki mesafeleri saksımıza göre büyütüp küçültmemiz gerekiyor. Bu ayrıntıyı verdikten sonra yine aşağıdaki resimlerde gösterilen aşamaları takip ederek kare düğümlerimizi atıyoruz.

Ayırdığımız dört grubunda düğümlerini bitirdikten sonra makrome saksılığımızın son aşamalarına doğru gidiyoruz. Kare düğümlerimizin altından 13 cm ölçüyoruz. Daha sonra farklı parçadaki iplerden ikişer tane alarak yeniden kare düğüm atıyoruz. Dört farklı grubun düğümlerini tamamladıktan sonra düğümümüzün altından 6 cm lik bir mesafe ölçerek ipin kalan kısımlarını düğümlemek olacak. Böylece makrome saksılığımızın püskül kısmı da hazır olmuş oldu. Ve kendin yap makrome saksılığımızın içerisine çiçeğimizi yerleştirerek istediğimiz bir alana asmayı , karşısına geçerek eserimiz ile gurur duymayı fazlası ile hak ettik.

 Ayrıntı detaylarda gizlidir sözüne benim kadar inanan ve bir evin ayrılmaz parçası olan dekorasyon ürünlerine benim kadar merak duyan arkadaşlarım ile iyi bir iş çıkardığımıza inancım tam. Yaptığımız bu harika makrome saksılığıma her baktığımda sebepsiz yere gülümseyen umarım sadece ben değilimdir. Yaptığımız bu ve bunun gibi kendin yap dekoratif ürünleri bize, ailemize ve evlerimize dokunan sihirli bir el gibi. Evlerimize baharı getiren makrome saklıklarımız ile bahar rüzgarı artık evlerimizde esiyor.

Bu dekorasyon rüzgarına kapılmak, sizin , ailenizin, çocuklarınızın hatta evlerinizin ihtiyacı olan ürünlere en hızlı, en güvenli ve en kolay şekilde ulaşmak istiyorsanız sizleri evbuya.com.’a bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir