ÇOCUKLARIMIZA OYUNCAK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ!!!

Çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını etkileyen oyuncakları seçerken dikkatli davranmalı, gereken özeni göstermeliyiz. Oyuncakların uygunluk işaretini taşıdığına,markasına, kimin ürettiğine ve hangi yaş grubu için uygun olduğuna dikkat etmeliyiz. Ayrıca çocukların yaşına uygun gelişimine katkı sağlayan, sağlam ve zarar görmelerini engelleyecek türde oyuncak olmalarına dikkat etmeliyiz. Bunun dışında çocuklarımızın isteklerini göz ardı etmeden onların sevdikleri , oynamaktan zevk alacakları ve aynı zamanda sağlıklı oyuncaklar tercih etmeliyiz.

Çocuklarımız ile vakit geçirmek, onlarla oyunlar oynamak bizede çocuklarımıza da her zaman büyük bir zevk vermiştir. Çocukların hayal dünyalarının bir parçası olurken, nelere ilgi duyduğunu, neleri yapmaktan hoşlandığını ve ilerde neler yapabilecekleri hakkında ipucuna sahibi oluruz. Kendilerine ait olan dünyalarının  baş kahramanlarından biride çocukların vazgeçilmezi olan oyuncaklardır. Hayatlarının büyük çoğunluğunda daima yanlarında olan bu oyuncaklar onların en güvendikleri arkadaşları hatta sırdaşlarıdır. Fakat bazı oyuncaklar göründüğü gibi güvenilecek bir arkadaş değil adeta birer düşman niteliği taşımaktadır. Bizlerde çocuklarımızın en güvendiği  ve zamanlarının çoğunu geçirdikleri bu arkadaşlarını seçerken çok dikkatli ve titiz davranmalıyız. Önemsiz bir ayrıntı  olarak görebileceğiniz oyuncak seçimi çocuklarımızın ruh ve beden sağlığı için ciddi önem taşımaktadır. Bu nedenle sizlere oyuncak alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda kısa ama oldukça önemli bilgiler vermek istiyorum.

oyuncak alırken dikkat etmemiz gerekenler

  Oyuncak alırken dikkat etmemiz gereken ilk unsur  çocuklarımızın bedensel sağlığı üzerinde etki edecek olan oyuncakların hangi maddeden yapıldığıdır. Bunları öğrenebilmemiz için oyuncaklarda ilk aramanız gereken CE işaretidir. Bu işaret Avrupa Birliği ve Sağlık Bakanlığımız tarafından kabul edilen oyuncakların uygunluk ve onay işaretidir. CE işaretinin yanı sıra oyuncakların üzerinde üretici ve ithalatçının adı,adresi, markası, yaşa uygunluk işareti, oyuncakların taşıyabilecekleri özel risk bilgileri ve kullanım kılavuzu oyuncaklarda bulunması gereken diğer önemli unsurlardır. Eğer oyuncağın üzerinde yukarıda yazılan bilgiler varsa gönül rahatlığı ile çocuklarınıza alabilirsiniz.

Dikkat etmemiz gereken ikinci unsur ise çocuklarımızın ruh sağlığını etkileyecek olan oyuncak seçimidir. Çocuklarımıza oyuncak alırken kendi zevkimize göre değil çocukların zevkine ve becerilerine uygun oyuncaklar almalıyız. Belirli bir yaşa kadar oyuncakları almak tamamen anne ve babanın insiyatifindedir. Bu nedenle  ilk sekiz ay çocuğumuzun beşiğine takılabilen çeşitli renk ve boyutta oyuncaklar, çıngıraklar almalıyız. Ayrıca çocuğun rahatça çiğneyebileceği yumuşak  ve basit bir dokunma veya basma ile ses çıkaran oyuncaklar tercih edilmelidir. Ancak bu oyuncaklar tercih edilirken sağlam olmalarına çabuk kırılıp kopmamalarına dikkat etmemiz gerekmektedir. Sekizinci aydan sonra basit bebekler, toplar, hareket edebilen , ses çıkaran oyuncaklar ve yırtılmayan basit hikaye kitapları alınabilir.

Çocuğumuz büyüdükçe çevresine dikkat etmeye, çeşitli becerilere sahip olmaya ve bazı alanlara ilgi duymaya başlar. Bizlerde çocuklarımızın yaşına, ilgi duydukları alanlara  ve sevdikleri renklere uygun olan becerilerini geliştirecek oyuncaklar tercih etmeliyiz. İnşaa edilen, yapıştırılabilen fonksiyonlu ürünler tercih ederek  çocuklarımızın gelişimine katkı sağlayabiliriz. Bu tür fonksiyonlu ürünler çocukların oynamaktan zevk aldıkları ve uzun süre oynadıkları oyuncak çeşididir.dikkat etmemiz gereken diğer unsurlar ise oyuncakların sağlam olması, kas kuvvetine uygun, onlara zarar verecek şekilde köşeli olmaması ve çocuğu korkutan değil onlara daha sevimli gelen oyuncaklar tercih edilmelidir.

 Oyuncak alırken  dikkat etmemiz gereken unsurlara gerekli özeni gösterirsek çocuklarımız bedensel ve ruhsal gelişimlerini sağlıklı bir biçimde tamamlayabilir, ileriki yaşlarda daha sağlıklı bireyler olarak toplumda yerini alabilirler. Çocukken kazandıkları bu becerileri sayesinde kendine güvenen ne istediğini bilen bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler olarak hayatlarına devam edeceklerdir. Basit olarak görünen oyuncak seçimlerinin  çocuklarımız için aslında oldukça büyük öneme sahiptir. bu nedenle oyuncak seçimlerine gereken özen ve titizliği göstermeliyiz. Sizlerde çocuklarınızın gelişimine katkı sağlayan  ve çocuklarımızın sevecekleri oyuncakları almak istiyorsanız sizleride evbuya.com’a bekliyoruz.