YÜZYÜZE EĞİTİMDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ

 

  Hayatımızda çok büyük değişim ve gelişmelere neden olan koronavirüsten en çok etkilenenler hiç şüphesiz ki çocuklarımız olmuştur. Özellikle eğitim hayatlarının aksamasına neden olan bu hastalık yüzünden aylarca okula gidemeyen ve eğitimlerine evde devam çocuklarımız nihayet yuvalarına geri dönmeye başladı. Bu geri dönüşte alınan önlemlerden çocuklarımızın ruhsal ve bedensel olarak etkilenmemesi için ailelerin ve öğretmenlerin bu durumu çocuklarımıza uygun bir dille anlatmaları ve yüz yüze eğitimden gerekli verimi almaları için duyarlı gereken özeni göstermeleri gerekir.

 

Hayatımızda köklü değişikliklere neden olan ve yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen hatta etkilemeye hala devam eden koronavirüs salgını birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Sosyal hayatımızda, iş yerlerimizde, evlerimizde hatta okullarımızda bile hastalığın yayınlamasını engellemek amacıyla çeşitli önlemler alındı. Bazılarımızın sıkı sıkıya uyduğu ama bir o kadarımızın da saçma bularak uymadığı bu kurallar hayatımızın vazgeçilmez parçası haline geldi. Kendimiz için olmazsa bile ailemiz, çocuklarımız için uymamız gereken bu kurallar uzun bir süre bizimle beraber yaşamını sürdüreceğe benziyor. Koronavirüsün hayatımızda yarattığı olumsuz sonuçlardan biri de eğitim hayatımızda meydana gelmiştir. Uzun bir süre uzaktan devam eden eğitim hayatımız geçtiğimiz günlerde yüz yüze olarak başlamıştır. Her ne kadar okullar başlamış da olsa eski düzenimize geri dönmemiz elbette ki mümkün değildir. Çeşitli önlemler ve kısıtlamaların gölgesinde eğitim hayatımız devam etmektedir. O zaman gelin öğrencilerin ve velilerin yüz yüze eğitimde nelere dikkat etmesi gerektiğine hep beraber bakalım.

Hepimizin bildiği gibi yüz yüze eğitime katılmak isteyen kadar istemeyen öğrencilerimiz ve tabi ki velileri de vardır. Çocukların sağlığından endişe duyan veliler ilgili makama dilekçe vererek çocuğunun eğitiminin online olarak devam etmesini isteyebilir. Bunların yanında çocukların yüz yüze eğitimde daha verimli olacağına inanan veliler ve okullarında ders görmek isteyen öğrencilerde mevcut. Çocuklarımızda herhangi bir hastalık belirtisi görmediysek ve herhangi bir salgın tehdit edici unsur olmadığı müddetçe göndermemizde herhangi bir sakınca söz konusu değildir. Çocuğumuzu okula göndermeden önce okulda alınacak önlemleri eğitim hayatlarında yaşanan değişiklikleri çocukları korkutmadan yaşlarına uygun bir dille anlatmamız onların psikolojik sağlığı açısından daha sağlıklı olacaktır. Çocuklarınızla yapacağınız bu sağlıklı iletişim onların da sizlere akıllarına takılan her şeyi korkmadan söyleme cesaretini verecektir.

  • Çocuklarımıza durumu uygun bir biçimde anlattıktan sonra arkadaşlarıyla çatal, bardak, yiyecek ve benzeri ürünleri paylaşmaması gerektiğini izah etmeliyiz.
  • Bunların dışında hapşırırken ağızlarını mutlaka dirsek içleri ile kapatmalarını,
  • Hasta hissettikleri zaman mutlaka sizinle veya öğretmenleri ile bu durumu paylaşmaları gerektiğini
  • İyileşerek okula gelen arkadaşları ile kesinlikle dalga geçmemelerini,
  • Öğrendikleri bilgileri sizinle ve daha küçük arkadaşları ile paylaşmaları gerektiğini
  • Ellerini mutlaka yıkamaları gerektiğini tavsiye etmeliyiz.

Bu konuda velilerimizin üzerine düşen vazifeler çocuklarımızınkinden çok daha fazladır. Öncelikle okullarda virüs için gereken önlemlerin alınıp alınmadığı kontrol edilmeli, değişkenlik gösteren sosyal hayattan çocukların etkilenmemesi için neler yapılması gerektiği araştırılmalı ve çocuklarımızda herhangi bir hastalık belirtisi görürsek onları kesinlikle okula gönderilmemelidir. Bunların yanında çocuklarımızın istediği şekilde oynamaları, üzerindeki stresi atmaları için gereken imkanı kendilerine sunmalıyız.

 

Yüz yüze eğitime başlayan çocuklarımızın psikolojisinin bozulmaması, eğitimde gereken verimi almaları ve dikkat dağınıklığı yaşamamaları için öğretmenlere, velilere ve okul yönetimine çok büyük görevler düşmektedir. Çocukların sağlığını tehdit edici bütün unsurları ortadan kaldırmaları, gereken bütün önlemleri almaları, yaşanılan durumun çocuklara anlayabilecekleri şekilde aktarılması ve çocuklar sıkılmadan eğitimin verilmesi gerekmektedir. Eğlenceli aktiviteler ile desteklenmesi gereken yüz yüze eğitimde çocuklarımız için her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülerek uygulanmalı sağlıkları daima ön planda tutulmalıdır.

Sizlerde çocukların eğitimine katkı sağlayacak ürünlere en hızlı şekilde ulaşmak istiyorsanız sizleri de evbuya bloğa ve evbuya.com’a bekliyorum.