İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ!!!!

 

Hayatımızın  hızlı ve yorucu temposundan vakit ayıramadığımız alışverişlerimizi internet üzerinden kurulan mağazalar sayesinde kolayca yapabiliyoruz. hayatımızı kolaylaştıran farklı, kaliteli ve uygun fiyatlı ürünlere rahatlıkla sahip olmamızı sağlayan bu sitelerin hepsi maalesef ki güvenli değil. bu nedenle güvenli olan sitelerden alışveriş yapabilmek için sitelerin iletişim bilgileri kontrol edilmeli, ürününüzün kalitesinden emin olmak kapıda ödeme yapılmalı, satın alma işlemi yapılırken sanal kredi kartları ve havale ve EFT den yararlanılmalıdır. mesafeli satış sözleşmesi olan sitelerden alışveriş yapılmalı,ödeme ve satış faturaları mutlaka saklanmalıdır.

 

Günümüzde hayat öyle bir hale geldiki artık çoğu zaman kendimize ayıracak vakti bile zor bulur olduk. İş hayatının getirdiği bu yoğun tempoya özellikle bayanlar için ev işleri ve çocukta eklenince zaman adeta bulunmaz bir hint kumaşı haline geldi. Hal böyle olunca bu kısıtlı zamanlarda alışveriş yapabilecek fırsatı çoğu kimse bulamaz hale geldi. Bu nedenle son dönemlerde iyice yaygınlaşan internet kullanımı sayesinde ortaya çıkan alışveriş siteleri de daha fazla yaygınlaşmaya ve ürün yelpazesi daha geniş bir hal almaya başladı. Bu sayede kısıtlı olan vaktimizi alışveriş ile harcamayarak daha kolay, hızlı ve uygun fiyatlar ile alışveriş yapabilme şansına sahip oluyoruz. Peki  internetten  alışveriş yaparken dikkat  etmeniz gerekenleri biliyor musunuz? Bir çoğumuzun bildiği, bazılarımızın dikkat etmediği veya kısmen bildiği bu konu hakkında sizlere bilmeniz gereken detayları anlatmak istiyorum.

Alışverişi yapacağımız sitelerde herkesin aradığı ilk kriter elbetteki sitenin güvenli olmasıdır. Sitenin güvenli olup olmadığını bilmemiz için birçoğumuz daha önce bu sitelerden alışveriş yapmış olan kişilerden bilgi alarak güvenilir olup olmadığını sorgulamaya başlarız. Eğer gelen yorumlar olumlu olursa bizlerde bu sitelerden alışverişimizi yaparız ancak bazı zamanlarda almak istediğimiz ürün daha önce çevremizdeki insanlar tarafından tercih edilmemiş bir sitede bulunabilir. Böyle zamanlarda ise internet sitesi hakkında araştırmalar yapın, sitenin adres ve telefon bilgilerini mutlaka kontrol edin. Bu site ile ilgili yapılmış yorumlara ve şikayetleri mutlaka okuyup dikkate alın. bilgisayarınız ile sanal mağaza arasındaki bağlantının güvenli olup olmadığından emin olun ve bilgisayarınızda bir antivirüs programı olup olmadığından emin olun.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri de elbetteki ödeme zamanıdır. Eğer kredi kartı kullanmak istemiyorsanız sanal kredi kartları kullanarak kredi kartı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayabilir veya havale ,EFT ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.  Para transferi sırasında açıklama bölümüne  sipariş numaranızı yazın ve ödeme dekontunuzu saklayarak meydana gelebilecek herhangi bir aksilikte kendinizi güvence altına alabilirsiniz. Bunların dışında internet üzerinden ödeme yapmayı tercih etmeyen veya aldığı ürünü görmeden herhangi bir ödeme yapmak istemeyen ise kapıda ödeme seçeneğini tercih ederek ürünlerinden tam anlamıyla emin olabilirler. İnternet üzerinden yaptığımız alışverişler sırasında günlük alışverişlerde olduğu gibi tüketici haklarına sahibiz. Bu haklar internetten yapılan alışverişlerin kargo ile teslim edilmesi nedeni ile Mesafeli satış sözleşmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Satın alma işlemleriniz bitmeden sitelerin sizlere bu sözleşmeleri sunmaları sizlerinde bunu onaylaması sonucunda yaptığınız alışveriş gerçekleşmiş olur. Eğer alışveriş yaptığınız sitelerde böyle bir durum söz konusu değilse bu sitelerden alışveriş yapmayın çünkü bu siteler güvenli değildir.

İnternetten alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken noktalarda gerekli özeni göstermeli sitenin güvenilir olduğundan emin olmalı ve karşılaştığımız herhangi bir terslikte bizlere yardımcı olabilecek iletişim bilgileri doğru olan sitelerden alışveriş yaparak güvenilirliklerinden emin olmalıyız. Ayrıca alacağınız ürünün özelliklerine, garantisine ve fiyatına dikkat edin.Bazen aldığımız ürünü sepete eklerken ürünün fiyatında değişiklik meydana gelebiliyor. eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız site ile mutlaka iletişime geçmelisiniz. Bu tür detaylara dikkat ederek daha sonra meydana gelebilecek sorunların önüne geçmiş olursunuz. Aldığınız ürünü teslim alırken kargonuzu mutlaka kontrol etmelisiniz. Çünkü ürünleriniz eksik, kırılmış veya istediğiniz kalitede olmamış olabilir veya kargo gecikebilir, kargonuz hiç gelmeyebilir. böyle durumlarla karşılaşmamak adına online alışverişler yapmak karşılaşabileceğiniz birçok olumsuzlukların önüne geçecektir. alışverişiniz yaparken ödeme bilgilerinizi ve fatura bilgilerinizi mutlaka saklayın böylece karşılaştığınız herhangi bir sorunda hakkınızı rahatlıkla arayabilirsiniz. Güvenli alışverişin keyfini çıkarmak,kaliteli ürünleri almak   ve aradığınız ürünlere sahip olmak istiyorsanız sizleride evbuya.com’a bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir