AKILLI TAHTALAR

Teknolojik gelişmelerin hayatımıza kazandırdığı en önemli buluşlardan biri nanoteknolojik özelliğe sahip akıllı tahtalardır. Yapıştırdığımız yüzeye rahatlıkla tutunan ve mıknatıs özelliği sayesinde sökülüp başka alanlara takılabilen bu tahtaları rahatlıkla bir yerden başka bir yere taşıyabiliriz. Evlerimizde, işyerlerimizde, okullarda ve bunun gibi birçok alanda kullanım gösteren akıllı tahtaların çeşidi de oldukça fazladır. Beyaz, sade, aylık, haftalık, yıllık, harfli, sol anahtarlı, renkli gibi daha sayabileceğim birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu portatif akıllı tahtalar sayesinde hayatımızı belirli bir düzen içerisine oturtabilir, çocuklarımızın eğitim hayatına katkı sağlayabiliriz.

 

Okula başladığımız günden itibaren en çok ilgilendiğimiz ve en çok baktığımız şey elbette ki tahtalardır. Bu cümlenin arkadaş, öğretmen veya daha farklı bir kelime ile bitmesini bende isterdim ama gerçeği hiçbirimiz değiştiremeyiz maalesef. Çünkü okul hayatımız boyunca gözümüzü alamadığımız daha doğrusu bakmamak gibi bir lüksümüzün olmadığı yegâne şey tahtalardır. Zamanla şekil ve renk değiştirse de işlevi her zaman aynı kalmıştır. Daha önceleri siyah olan tahtalar zamanla yeşil ve son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmelere ayak uydurarak akıllı tahta haline gelmiştir. Teknolojiye ve onun getirdiği yeniliklere ayak uyduran tahtalar akıllı bir hale gelirken alım maliyeti ve taşınması da bir o kadar zorlu hale gelmiştir. Az önce bahsettiğim teknolojik gelişmeler ürünlerin maliyetini ve ağırlığını arttırdığı gibi azaltmasını da elbette ki bilir. Peki, yıllardır peşimizi bırakmayan ve mutlaka karşımıza çıkan akıllı tahtaların nasıl kullanışlı hale geldiği hakkında bir fikri olan var mı? Bazılarımızın aklı soru işaretleri ile dolarken bazılarımızın aklında ise hemen sorumun cevabı belirdi sanırım. Hiç duymayanlar yazımın devamında sorunun cevabını öğrenirken daha önce duyanlar ise daha ayrıntılı ve daha iyi bilgi sahibi olabilirler. Evet, son dönemlerin parlayan yıldızı olan tahtalar hafif, taşıması kolay ve oldukça hesaplı olan akıllı tahtalardır.

Birçok çeşidi bulunan akıllı tahtaları istediğimiz her alana nanoteknolojik özelliği sayesinde mıknatıs gibi rahatlıkla tutturabiliriz. Bu sayede çıkarıldığı alana zarar vermediği gibi başka bir alana da rahatlıkla tutunabilmektedir. Portatif özelliği sayesinde yapıştırdığımız alandan başka bir alana rahatlıkla taşıyabiliriz. Son zamanlarda oldukça trend olan akıllı tahtaların bu kadar tercih edilmesinin nedeni daha hem ekonomik olması ve hem de başka bir alana rahatlıkla taşınmasıdır. Bu nedenlerden dolayı eğitim veren birçok kurumda, işyerlerinde, sanatsal bir çalışma yapmak isteyenlerin evlerinde veya galerilerinde, çocuklarının özgürce resim yapmasını isteyen fakat evin duvarlarının da zarar görmesini istemeyen ailelerin evlerinde ve bunun gibi sayabileceğim birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanı bu kadar geniş olan kağıt tahtaların çeşidi de bir o kadar fazladır. İş yerlerinde, eğitim veren kurumlarda ve çocuklarının yaratıcı yönünü kısıtlamak istemeyen ebeveynlerin en çok tercih ettiği ürünlerden biri olan beyaz ve özellikle de şeffaf olan akıllı tahtaların 60cm -100cm,90cm-120cm,100cm–100cm,100cm-150cm,100cm-200cm, 120cm-100cm, 120cm-150 cm,120cm -200 cm,150cm-200cmve 150cm-300cm ve bunun gibi çeşitli ölçüleride mevcuttur. Büyüklüklerinin farklı olmasının en büyük nedeni istediğimiz alana istediğimiz ölçüde kağıt tahtanın sığdırılabilmesidir.

Özellikle ilkokula başlayan çocukların matematik derslerini sağlam temellere oturtmalarını isteyen ailelerin en çok tercih ettiği üzerinde çarpım tablosunun bulunduğu akıllı tahtalardır. Bu sayede çocuklar gözlerinin önümdeki çarpım tablosuna kayıtsız kalamayarak farkında bile olmadan ezber yapabilirler. Ayrıca okula yeni başlayan öğrencilerin bir diğer yardımcısı ise harf ve rakam çalışmalı akıllı tahtalardır. Bu sayede çocuklar daha hızlı bir biçimde kavrayacak ve bu tahtalar sayesinde eğlenirken öğrenebilme şansını yakalayacaklar. Hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan sınavlara hazırlık yapan öğrencilerin en büyük yardımcılarından biri ise girdikleri sınavlara uygun olarak hazırlanan ders çalışma planlayıcısıdır. Bu sayede hangi gün hangi konuya çalışacağı ve ne kadar soru çözmesi gerektiğini belirleyerek sınavı için gereken planlamayı rahatlıkla hayata geçirebilecekler. Ayrıca sınavlarda çokça sorulan ve birçoğumuzun zorlandığı haritalı sorulara daha iyi hazırlanabilmek için tasarlanan Türkiye ve Dünya haritalarının olduğu akıllı kağıt tahtalarda sınavlara yardımcı kaynak olan bir diğer akıllı kağıt tahta çeşididir. Bu haritalar sınavlar dışında coğrafya derslerinde de yardımcı kaynak olarak kullanılabilir.

 

Çalışanların, öğrencilerin ve ev hanımlarının yapacağı işleri planlamasını sağlayacak olan yıllık, haftalık, aylık ve buzdolabına bile rahatlıkla yapışabilecek mini haftalık planlayıcılar sayesinde yapacaklarımızı yazarak planlı bir biçimde hareket edebilir ve yapacağımız işleri unutmamızın önüne geçebiliriz. Özellikle mini aylık planlayıcılar son dönemlerin parlayan yıldızı haline gelmiştir.

Hayatımızın birçok alanında bizlere yardımcı olan akıllı tahtalar hem çeşitleri hem de kullanım alanları ile bizleri cezbetmeye devam ediyor. Kolay kullanımı, rahatlıkla taşınması ve istediğimiz ölçü ve çeşitlerde bulunması ise onları cazip kılan en önemli unsurlardır. Yukarıda saydığımız tahta çeşitlerinin dışında kullanılan diğer bir tahta çeşidi renkli akıllı tahtalardır. Renkleri ile dikkatleri üzerine çekerken bir konu üzerinde odaklanmamıza yardımcı olacaktır. Bu çeşitli renklerdeki tahtalardan birini tercih ederek bulunduğumuz ortamın havasını da değiştirebiliriz. Ayrıca anne bebek planlayıcı, beslenme ve diyet, sol anahtarlı, boyama çalışmalı, çerçeveli yazı tahtası, boy ölçen ve camlarımıza buzlu bir görüntü vermemizi sağlayan cam kaplama ve benzeri akıllı tahta çeşitleri ile daha ekonomik, daha pratik ve daha planlı bir yol izleyebiliriz. Sizlerde nanoteknolojik özelliklere sahip olan kolay taşınabilen ve hayatımızı düzene sokan birbirinden yararlı akıllı kağıt tahtalara sahip olmak istiyorsanız sizleri de evbuya. com’a bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir